Myslíte si, že se díváte na fotografii? Nikoli, zátiší jsou namalovaná!

Ačkoli slovo zátiší vzbuzuje v mnohých pocity nelibosti a vyvolává představu mísy s ovocem a mrtvými bažanty, tvorba Luciana Ventroneho vás donutí tento názor změnit. Jeho zátiší jsou skutečným uměním.
http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/05/pomelo.jpg
Tvorba Luciana Ventroneho (narodil se roku 1942 v Římě) je označována jako hyperrealismus, ačkoli jeho díla nevznikají na základě fotografií, ale jsou výsledkem detailního zkoumání skutečného předmětu. Ventrone si pro svá realistická zátiší nevybírá pouze přirozeně krásné předměty, ale jeho častým námětem jsou i shnilé brambory, cibule či nahnilé ovoce.
Ozdoba senátu i banky

Ventroneho převážně ovocná zátiší, která nerozeznáte od fotografie, jsou nejen po celé Itálii velmi populární. Jeho díla se nacházejí v mnoha veřejných i soukromých sbírkách. O úctě, jež se v Itálii těší, hovoří i skutečnost, že jeho obrazy nakupuje i samotná italská vláda, státní instituce i podnikatelé, aby zdobily jejich reprezentační prostory.
http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/05/t%C5%99e%C5%A1n%C4%9B.jpg
Od studií na výtvarné škole v Římě Ventrone vystřídal různé formy moderní i postmoderní umělecké tvorby, ale od 80. let se věnuje výhradně realistickým zátiším. Sám říká, že při své tvorbě se nejdříve musí odpoutat od materiální podstaty zobrazovaného předmětu, a teprve pak je schopen převést ho na tahy tužkou, ke kterým potom pečlivě přidává jednotlivé vrstvy barvy, dokud není mísa s ovocem k nerozeznání od skutečnosti.
Od roku 1964 proběhlo mnoho jeho výstav, skupinových i samostatných. Stále se bohužel jedná o umělce známého zejména v Itálii, ačkoli již několikrát vystavoval i v zahraničí. Pokud by se ale někdy podařilo zprostředkovat jeho neuvěřitelně detailní malbu i v České republice, byl by to pro diváky jistě jedinečný zážitek.

Kateřina Turková
TOPZINE
 • Odpověděl/a Igor Rausch dne Pátek, Květen 25 2012, 08:17 · Skrýt · #1
  Možná něčemu nerozumím ale pro mně nemá smysl kopírováni fotografii na platno aspoň to by mělo smysl, idei a kompozici
  Třeba .......
  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/864793422.jpg
  Fenshuj

  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/581062373.jpg

  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/131810971.jpg

  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/579838363.jpg
  skromnost

  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/46100854.jpg
  starost

  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/979647824.jpg
  Chudoba

  http://igor-lazarev.ru/_ph/3/611593797.jpg
  hrdost
Tvá odpověď
Budeš se muset nejdříve přihlásit, aby si mohl/a odpovědět na tuto otázku


donate_copyKategorie    Autoři    Poradna    Praktické rady    Kulturní novinky    Pravidla    Výstavy, vernisáže    Zpětné odkazy    Partneři    O nas

Soubory cookie nám pomáhájí v kvalitním a bezproblémovém provozu webových stránek. Používáním našich stránek vyjadřujete plný souhlas s použitím souborů cookie.