Jak vybrat štětec? Naučíme vás ho správně používat

Štětec je důležitým prostředníkem mezi vámi, barvou a plátnem. Pokud nehodláte přejít k akčnímu nanášení barvy přímo rukama, bez dobrého štětce se neobejdete. Naučte se vybrat ten správný a nakládejte s ním tak, aby správným ještě dlouho vydržel.

 

FOTO: Sada malířských štětců
Zdroj: sxc.hu
Bez nich to půjde dost těžko

 

Nejdůležitějším nástrojem každého malíře je jeho štětec. Pro každou výtvarnou techniku je vhodný jiný druh, liší se nejen materiálem chlupu, ale i velikostí a tvarem.

Malířské štětce lze rozdělit do dvou hlavních skupin: měkké, např. ze soboliny, veverčích chlupů, hovězích štětin nebo měkkých syntetických štětin, a tvrdší štětinové štětce vyrobené z prasečích štětin nebo syntetických vláken, jež jsou tuhé a nepoddajné.

Měkké štětce

S měkkými štětci lze velmi přesně pracovat v tenkých vrstvách barev, proto jsou téměř nezastupitelné při tvorbě akvarelů. Stejným způsobem se používají při práci s akrylovými a olejovými barvami, zvláště pro lazurování a pro velmi detailní malbu.

Uplatňují se ve všech technikách kladoucích důraz na jemnost a přesné ovládání. Dokáží udržet dostatečné množství řídké barvy a přitom nemění svůj tvar.

Štětinové štětce

Tyto štětce jsou hrubší než měkké, mají drsné chlupy, které udrží velké množství husté barvy. Díky tomu najdou široké využití při malbě oleji a akryly. Jsou vhodné pro hutné pastózní techniky a rozsáhlé práce, pokrývání větších ploch jednotným barevným tónem a pro míchání hustých barev.

Umělá krása

Syntetické štětce jsou relativní novinkou. Vyrábějí se zejména z vláken nylonu a polyesteru. Výhodou těchto štětců je, že jsou vyráběny v různých tvarech (i kulatých jako štětce přírodní) a jejich vlastnosti jsou také přírodním štětcům velmi podobné, zejména u akvarelových barev. Staly se tak užitečnou a ekonomicky výhodnou alternativou štětců z přírodního vlasu.

FOTO: Syntetické štětce
To, že jsou umělé, není překážkou

 

Při použití pro malbu s olejem či akrylem však nelze ani při nejdůkladnějším čištění zabránit jejich postupnému tvrdnutí a hromadění barvy v patce nad kovovou násadkou. To způsobuje, že se chlupy rozevírají a štětec ztrácí špičku.

Nekvalitní syntetické štětce také velmi často vytvoří na konečcích kudrlinku, která je velmi nepříjemná a prakticky se nedá odstranit jinak než zastřižením.

Tak který?

Ať už používáte štětec libovolného druhu (syntetický či přírodní), je důležité vybrat si štětec kvalitní. Z tohoto pohledu jsou vhodné prodejny výtvarných potřeb, kde vám i poradí. Je tedy dobré vědět, jaký druh barev budete používat a jakým ředidlem budete tyto barvy ředit.

Budete-li mít možnost si štětec před koupí i vyzkoušet, pak vám bude stačit trocha vody a papír, na který namalujete několik tahů. Poznáte jednak to, zda štětec dobře drží stopu, a také, zda se štětec nepoškozuje a zachovává svůj tvar.

Pro akvarel je vhodné mít alespoň dva druhy štětců: širší plochý a kulatý. Kulatých si pořiďte raději více. Pro začátek větší a menší – samozřejmě se to odvíjí od toho, na jakém formátu budete pracovat a jak moc si potrpíte na detaily. Pro olej platí obdobná pravidla.

FOTO: Úschova štětců
Takhle vám štětce dlouho nevydrží

 

Význam správné údržby se často podceňuje. Jen s opečovávaným štětcem však dosáhnete těch nejlepší výsledků. A také vám dlouho vydrží.

Patero zásad dlouhého a spokojeného života vašich štětců:

1. Hygiena

Štětce je po práci důležité důkladně vymýt. Zvláště pokud používáte rychleschnoucí barvy, jako jsou akrylové. Na tyto, stejně jako na akvarelové, používáme jako ředidlo vodu. Na olejové barvy samozřejmě terpentýn, nebo benzin. Někdy je dobré použít i mýdlo. Třeba to s jelenem. Štětce vždy jemně osušte a vytvarujte do původního tvaru.

Protože jsou štětinky spojeny lepidlem na voskovém základu, nikdy nevymývejte štetce horkou vodou. Dochází tím k porušení lepidla a štětec se jednoduše rozpadne. Většinou se to nestane hned, ale postupně. Poznáte to jednoduše tak, že štětinky ve štětci nedrží tvar a namalování tenké čáry se stává nemožné.

2. Netopit

Neponořujte štětec do barvy tak hluboko, aby v ní zmizela i kovová objímka, protože v těchto místech dojde k usazení barvy, jejímu vytvrdnutí a následnému rozpadnutí tvaru štětce.

3. Hlavu vzhůru

Pokud štětec odpočívá v nádobě, jeho štětiny patří vždy nahoru. Jinak se jejich tvar zničí

4. Ukrýt v kryt

Některé štětce se prodávají s plastovým krytem, který chrání štětiny před prachem, zlomením, nebo třeba před moly. Obaly uschovejte a použijte je v případě, že se štětci nebudete delší dobu pracovat. Vhodnou ochrannou alternativou mohou být třeba i nastříhaná brčka.

5. Něžně, prosím

Nové štětce mívají vlas spojený arabskou gumou. Před prvním použitím odstraňte fixaci krouživými pohyby štětcem ve sklenici vody – vlas tak změkne. Nesnažte se ochrannou vrstvu odstranit mechanicky, vlas by se mohl zlomit. To samé platí i pro samotnou malbu. Na štětec se prostě netlačí.

 

TOPZINE



donate_copyKategorie    Autoři    Poradna    Praktické rady    Kulturní novinky    Pravidla    Výstavy, vernisáže    Zpětné odkazy    Partneři    O nas

Soubory cookie nám pomáhájí v kvalitním a bezproblémovém provozu webových stránek. Používáním našich stránek vyjadřujete plný souhlas s použitím souborů cookie.