Kresba komiksu v PC a základní informace.

Kresba komiksů: Josef Frasko

U komiksů je důležitý scénář. Pokud kreslíte jako bůh a máte špatný scénář, vyjde z toho jenom špatný komiks. Napřed si nakreslím náčrt, kde si rozvrhnu scény a jejich dějové napojení. Berte to, že je to jako film. V ději by měla být jasně akce postav. Když něco rychle letí, musí to být jasné z okna (obrázku v rámečku). Zatím je to vše jenom tužkou na list papíru. Neřešíte zatím detail, ale kompozici. Pokud jsme spokojeni, máme stránku připravenu. Musíme si ještě uvědomit, jestli je to jednostránkový, nebo delší komiks. U jednostránkového začínáme obrázkem, kde seznámíme s postavami a dějem, dále je dobré udělat centrální obrázek pro efekt s akcí (pokud tam nějaká má být) a zakončení. Já to řeším tak, že nakreslím první a potom hned poslední obrázek na stránce, až poté následuje prostřední (nebo centrální obrázek) a nakonec zbytek. Pokud pokračujete od začátku postupně do konce, tak se vám s největší pravděpodobností stane to, že budete na poslední řádce a zjistíte, že by jste potřebovali ještě jednu řádku (nebo to jinak nevyjde). Pokud má komiks víc stran, je dobré skončit zajímavou zápletku, která naláká čtenáře na další stranu. Pozor na to. Pokud někdo přestane číst, tak je to povětšinou na konci stránky. Snažte se ukončit list v napínavé situaci, prostě nenechte čtenáře odejít.

Na dokončený náčrt stránky připnu sponkami pauzovací papír, perem obtáhnu kresbu a nakreslím vše nahrubo. Oskenuji a převedu kresbu do křivek (černé linky). Linky se tím začistí. V počítači dokreslím pérovku a opravím chyby. Potom začnu vybarvovat, můžu ve vrstvách (vrstvu s pérovkou dám násobit a tím se černá přičte ke kresbě ve vrstvě pod, v které stránku komiksu vybarvujete (kolorujete). Nebo v jedné vrstvě. Plochy vyberu hůlkou a vybarvuji. Nevýhoda je ta, že ve finále musí doopravit linku, kterou hůlka okouše jak termiti. Nezapomeňte, že text pro tisk (časopis) se musí psát v barevnosti (CMYK: 0-0-0-100). Jinak kresba pro tisk (časopis) má parametry, barevnost - CMYK, 300 dpi (na palec) a kreslí se 1:1 (v PC, jinak při zmenšení antialiasing poškodí obrázek - rozmaže, nebo na styku dvou barev lehce poškodí).
Vrátíme se k barevnosti komiksu. Najít pěknou barvu pro vybarvování komiksů je velice složité. V malém okénku při volbě barvy u kreslícího programu vypadá každá barva tak nějak divně a na velké ploše to pak vypadá úplně jinak. Doporučuji si stáhnout z internetu obrázky, kde vás zaujme hezká barevnost a barvy si uložit. Ve photoshopu (nebo jiném programu, kde kreslíte) si obrázek otevřete a barvu si uložte tak, že na ni (barvu na obrázku) kliknete nástrojem připomínajícím oční kapátko a pak kliknete na paletu barev (Vzorky) do volného prostoru za řadu okének s náhledem barvy a tam se objeví v nabídce a zůstane tam. Pak ji můžete používat na svou kresbu (u některých programů to může být trochu jiné, ale barva jde uložit skoro všude).

Další důležitá věc je zvolenou barvu zesvětlit a ztmavit pro kresbu stínů. U ztmavení je dobré přidat číselně podíl černé (jenom černé, mluvím o barevnosti CMYK) a zesvětlit se dá u výběru barvy (u okna výběru je křížek na barevné ploše, který posunete doleva nahoru, jak hýbete křížkem, tak se barva mění). Nezapomeňte, že CMYK je barva pro tisk „Ofsetem“ (v tiskárně, kde tisknou časopisy a knihy). Ve Vaší domácí stolní tiskárně obrázek vyjde lépe zpravidla po převedení do RGB – barevnosti monitoru. Každé písmenko ve slově CMYK je název barvy (C – „modrá“, M – „červená“, Y – „žlutá“ a K – „černá“ = není to úplně přesné označení, ale snažím se to uvést srozumitelně). Vybarvování a práce s barvami je věda pro vědu a není snadné se to naučit. Musíte projít cestou chyb a omylů, nebo se to od někoho učit postupně a nechat si to ukázat. Bylo by to na knihu, ale nebojte se toho. Pokud budete mít problém, napište mail a já Vám pokud to budu vědět poradím. Pokud se Vám podaří nakreslit trochu schopný list komiksu, nebo celý komiks, pošlete mi ho a já ho (pokud bude trochu slušně nakreslený, dám do galerie www.fantasyplanet.cz/frasko/ ).

Jestliže máte komiks jakž takž vybarvený, věnujeme se textům. V bublinách se píše velkými písmeny, písmem připomínajícím psaní rukou. Písmo má podíl jen jedné barvy (C-0, M-0, Y-0, K–100). Uvědomte si, že u písma musí v ofsetu projet papír čtyřmi válci (někdy i víc) a každá barva se musí trefit na přesné místo. Pokud má písmo podíl všech barev a je drobná chybka v soutisku (která je skoro všude), vypadá psaný text, jako duhové království. Pokud dáváte text na barevnou plochu, používá se technika přetisku (v podstatě se černá textu přičte k pozadí a nevznikne v obrázku díra, kam se nikdy přesně netrefí s písmenkem, které vypadá pak jako šedivé a okolo je bílá tenká linka – to záleží na savosti papíru a soutisku).

Jinak každá bublina naznačuje i druh mluvení (potichu, jenom si myslí a nebo řve jak zvíře). U bubliny „myšlení“ se dělají obláčky, které vedou k bublině s textem. Pokud například postava řve, vypadá tak i bublina (má mnoho ostrých hran) a tak můžu pokračovat. Další věc je, že pokud některá z postav mluví jiným jazykem, může mít bublina například jinou barvu (třeba žlutou, nebo …). Psaní textů, které nahrazují zvuky (VRZ) (CHRRRR) je taky v duchu komiksu. Prostě každé písmenko v komiksu i bubliny mají svůj ráz (někdy se k tomu vrátíme a probereme to podrobněji).

Je dobré vědět na jakém papíře se bude komiks tisknou a podle toho si nastavit barevný profil (pro natíraný papír je to jiné než pro novinový). U savého papíru je vše mdlé a u křídy je vše zase příliš barevné a někdy to může i vadit.
  • Otázka ještě nemá žádnou odpověď.
Tvá odpověď
Budeš se muset nejdříve přihlásit, aby si mohl/a odpovědět na tuto otázku


donate_copyKategorie    Autoři    Poradna    Praktické rady    Kulturní novinky    Pravidla    Výstavy, vernisáže    Zpětné odkazy    Partneři    O nas

Soubory cookie nám pomáhájí v kvalitním a bezproblémovém provozu webových stránek. Používáním našich stránek vyjadřujete plný souhlas s použitím souborů cookie.