Francis Bacon bude vydražen v Sotheby’s.

 

Pro mnohé kontroverzní dílo Francise Bacona je současně také jedním z nejdražších. Důkazem toho se může stát květnová aukce obrazu Figure Writing Reflected in Mirror v newyorském aukčním domě Sotheby's.

 

OBR: Francis Bacon, Figure Writing Reflected in Mirror, 1976
Zdroj: sothebys.com
Typickými prvky Baconovy tvorby jsou deformace figury a emotivní vyznění díla

 

Obraz Figure Writing Reflected in Mirror Bacon namaloval v roce 1976 a o rok později byl uveřejněn na legendární pařížské výstavě v galerii Clauda Bernarda. O hodnotě díla mluví i fakt, že právě tato malba byla vybrána i na přebal katalogu k této výstavě. Vystaven byl mimojiné vedle Baconova dalšího obrazu Triptych, který se dodnes drží mezi deseti nejdražšími díly na světě. Během výstavy byl obraz Figure Writing Reflected in Mirror zakoupen svými současnými majiteli a od té doby je v této soukromé sbírce.

OBR: John Deacon - George Dyer
Zdroj: hughlane.ie
Fotografie Baconova partnera George Dyera je možnou předlohou obrazu

 

Na obraze je pravděpodobně v jedné figuře zachycen Baconův partner George Dyer a zároveň i autor sám. Téměř nahá píšící postava v bílém spodním prádle snad odkazuje na fotografii Johna Deacona, která vznikla okolo roku 1965 v Baconově ateliéru a zachycuje právě George Dyera. Malba vykazuje typické rysy Baconovy tvorby: rychlé emotivní tahy štětcem a deformaci figury.

Cena Bacona je tradičně vysoká

Je známo, že Bacon byl posedlý psaným slovem a svou inspiraci často nacházel v literárních dílech od Aischyla až po T.S.Eliota. Právě píšící figura by mohl být odkazem na tuto autorovu obsesi.

Odborníci Sotheby´s věří, že dílo je neméně významné než další  Baconovy obrazy, které byly prodány velmi draze (Triptych – vydražen v roce 1976 za 86, 3 milonu dolarů). Obraz Figure Writing Reflected in Mirror by měl být vydražen v Sotheby´s v New Yorku 9. května. Odhad prodejní ceny je 30-40 milionů dolarů.

OBR: Francis Bacon, Triptych, 1976
Zdroj: sothebys.com
Baconův "Triptych" patří mezi 10 nejdražších děl na světě

 

Dílo Francise Bacona nebylo v Čechách nikdy uceleně vystaveno. Od května do července budou mít ale jeho obdivovatelé možnost seznámit se s jeho kresbami na společné výstavě Francise Bacona a Bohumila Hrabala, kterou připravuje pražská galerie GATE.

 

 

TOPZINEdonate_copyKategorie    Autoři    Poradna    Praktické rady    Kulturní novinky    Pravidla    Výstavy, vernisáže    Zpětné odkazy    Partneři    O nas

Soubory cookie nám pomáhájí v kvalitním a bezproblémovém provozu webových stránek. Používáním našich stránek vyjadřujete plný souhlas s použitím souborů cookie.